Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Okupační stávka za klima? Ne mým jménem!

15. 11. 2022 11:30:47
Na FSS v Brně (místo mého bakalářského studia) a FSV v Praze (místo mého současného magisterského studia) probíhají akce, které jsem zaregistroval z médií. Pořadatelé mluví jménem studentů (tedy asi všech?). Ne, fakt nemluvíte.

Sdílím názor děkana FSS MU profesora Stanislava Balíka, že zneužívat pojem „okupace“ v kontextu dnešní doby (ruská agrese na Ukrajině), a to celé naprosto nevhodně časově napasováno do týdne, kdy máme i 17. listopadu (aneb smutné toť tragické výročí pro vysokoškolské studenty během německé okupace v roce 1939), je naprosto nevhodné.

Studenti si dělají nárok na zabrání univerzitních prostor mimo otevírací dobu, a to i v rozporu se stanovisky vedení fakulty. Aneb není nic kontraproduktivnějšího než to, že místo na koleji nebo v bytě (kde tito studenti bydlí i s dalšími lidmi, kteří se ani oné stávky třeba neúčastní) či u maminky a tatínka (dělající vše pro to, aby byli vůbec schopni zaplatit současně se raketově zvedající složenky za energie, zatímco jejich potomek toto řešit nemusí, a tak si stávkuje za ještě vyšší ceny) jsou tito studenti v univerzitní budově, která tak musí topit, i když by nemusela. Svítit, i když by nemusela. No dobře – ta voda by se spotřebovávala i na těch bytech a kolejích.

Co to má být za násilné zábory? Co to má být brát si tu budovu (potažmo i fakultu jako instituci) za svou rukojmí? Co to má být, že se někdo tváří, že mluví za všechny studenty fakulty? Ne! Ne! Ne!

Klimatický aktivismus jako geopolitická sebevražda

Všiml jsem si jednoho z požadavků protestujících. Zlikvidovat uhelné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji. No, můžeme vzít v potaz nějakou snahu o snížení CO2. Kde máte ale prosím atomové elektrárny? Vodní elektrárny, máme. Pole, místo toho, aby se na nich něco pěstovalo či místo toho, aby se jaksi uspořádala tak, aby byla vůbec schopna zadržovat vodu v krajině (aneb pryč s velkými socialistickými jzďáckými lány!), tak se to nechá jen tak, onen lán. Nic se tam nepěstuje. Obestaví se to slunečnými elektrárnami.

Ty potraviny pak dovezeme kamiony či letecky někde třeba až z Latinské Ameriky? Na co ty kamiony, lodě a letadla prosím jezdí, plují a létají? Kde to pěstování těch plodin bude vytvářet pracovní místa? A bude to snad takto levnější ty potraviny? O kolik CO2 se víc takto vyprodukuje? Tím dovážením? Že by se něco pěstovalo u nás? No asi ne. Ale dát to ty černé plochy na střechy domů a zadotovat to, proč ne.

Ještě jednou, kde jsou ty atomové elektrárny? To z toho větru, vody a slunce ve středoevropských podmínkách budeme vyrábět proud? A co poslouží jako záloha pro případ, že by to slunce nesvítilo, vítr nefoukal a voda (nezadržená v krajině, protože obestavené lány) nebyla. Vážení. S čím v minulosti tito přišli. Plynové elektrárny. Nádhera.

Za prvé. Zvyšme si ceny elektřiny, a to pořádně. Zvyšme tak ceny všeho. A dejme Rusku pocit, že si může dovolit vtrhnout na Ukrajinu, protože jaksi západní a střední Evropa je na onom Rusku energeticky závislá (hlavně Německo, které nejenže bude mrznout, ale rovněž nebude mít čím svítit a čím pohánět svůj průmysl). Dejme Rusku jen tak (a to dobrovolně!) geopolitickou výhodu. Toto bylo uvažování mnohých fanaticky se řítících za CO2 na nule, avšak rovněž fanaticky se řítících k zavření všech atomových elektráren (a to bez jakékoliv diskuse) – toto bylo uvažování minulých let, produkt melounového myšlení (na povrchu zelení, uvnitř rudí).

Není to jenom o současné nešťastné situaci. Kontext budoucího vývoje. Kam se poděl z Evropy hon za inovacemi? Kam se poděl z Evropy boj za co největší konkurenceschopnost výrobků? Třeba i těch aut. Ne. Dejme si socialistický plán CO2 na nule v nějakém tom roce (abych se nerozčiloval, ani si ten rok nepamatuji) a podřežme větev evropským inovacím, evropskému průmyslu vč. onoho evropského automobilismu. Budou ty evropské výrobky někde chtít? Horší, dražší, ale zato CO2 na nule? Inovace, průmysl, vývoj, pokrok, nechť se přesune do Číny, do Indie, jinde do Asie či dokonce úplně někde jinde? Co to je? A tyto lepší výrobky opět budeme dovážet kamiony, loděmi či letadlem. Anebo. Zakážeme jejich dovoz úplně. Svobodo ahoj. Já bych chtěl stále žít na kontinentu, který hraje prim na této planetě. Dobrovolně však prim přenechal jiným.

Jak to bude nejen s cenami a konkurenceschopností. Jak to bude s pracovními místy?

Snížení CO2, no dobře. Ale všichni, všude. Rozumně, postupně. Stále na prvním místě ony hospodářské zájmy, geopolitické zájmy. Vše s rozumem. Vše s rozmyslem. Ne bez rozmyslu plán, rok a číslo. A boj s plasty? Když vidím ty záběry těch pláží, které jsou naprosto poseté plastovým odpadem, samozřejmě se mi to nelíbí. Tedy s plasty pryč, konec. Opět ale všude a u všech. Opět uváženě.

Klimatický aktivismus jako součást kulturních válek

Všiml jsem si, jak mnozí klimatičtí aktivisté spojují onen boj za klima s kulturními otázkami a se zpochybňováním současného hospodářského, společenského a politického systému. Můžeme se tedy u nich dozvědět, že klimatická krize se nevyřeší, pokud se nevyřeší otázka genderu, pokud neskončí nadvláda bílého heterosexuálního muže. Že se nevyřeší, dokud tu budeme mít kapitalismus. Co? Jak to spolu souvisí?

Proč takovéto otázky vůbec řeší, když jejich téma je snad klima. Opravdu u některých témat mě to zaráží, proč toto téma tito klimatičtí aktivisté vůbec vytahují. Nemám problém třeba s manželstvím pro všechny (třeba když se to kompromisně nazve sňatek či svazek – stejná práva i povinnosti jako u heterosexuálních svazků). Ale spojit tuto otázkou s otázkou boje za klima? Co to? A onen boj spojit s rasovými otázkami? Bílý muž? Spojit to s kulturními otázkami (gender, kvóty – ne nejsem toho příznivcem). Proč to dělají? Neškodí spíše onomu boji za klima, když to spojují s kulturními válkami?

No možná, když se zamyslím. Jeden z největších problémů, který nám nyní způsobuje ono oteplování, je přelidnění planety. Stále narůstající počet obyvatel. Někde opravdu strmě. Tito lidé dýchají a vylučují. Produkují CO2. Potřebují jíst maso, stále více lidí i v rozvojových zemích si ho kupují – pěstuje se dobytek, ten produkuje trus, další CO2, co je toto oproti takovým fabrikám a autům. Klimatičtí aktivisté toto vidí. Samozřejmě jsou proti narůstajícímu počtu obyvatel planety. Ale jak to vyřešit? Osvětou a rozvojem chudých zemí, aby tam počet obyvatel přestal strmě růst? Ne, ne.

Nemít děti ve vyspělém světě. To je řešení. Nové způsoby rodiny, žádné děti. Uvědomují si, že vyspělý svět stárne? Že je to do budoucna obrovský hospodářský problém? Kdo bude vydělávat na důchody? Kdo celý ten systém utáhne? Když se nebudou ve vyspělém světě rodit děti, protože se „chováme odpovědně.“ Ano, odpověď je zcela vytušitelná. Migranti z oněch rozvojových zemí. Papa hranice, papa něco jako jednotlivé civilizační okruhy. Nechť žije masová migrace do Evropy a multikulturalismus (individualismus pseudokultur). Takto to je asi myšleno s tím koncem onoho bílého muže. Klimatičtí aktivisté po tom sami volají.

A z klimatického aktivismu máme jeden z nástrojů kulturních válek. Jsou to v tomto případě kulturní války pro klimatický aktivismus, nebo klimatický aktivismus pro kulturní války?

Politické důsledky toho všeho ve středovýchodní Evropě

Oni si ti aktivisté myslí, že budou v budoucnu vůdčí silou. Ne, opravdu ve středovýchodní Evropě nebudou. Kvůli jejich nezodpovědnému přístupu a požadovaným krokům (prosazovanými jejich soukmenovci v západní Evropě) může nastat něco, co se mi osobně velmi nelíbí. Stále jsem členem ODS (byť nyní pasivním, jen platícím členské příspěvky). Když se lidem budou zvedat ceny, když nebudou mít práci, když nebudou mít z čeho platit. Tak se ukáže, že tito klimatičtí aktivisté na univerzitě jsou pouhým izolovaným ostrůvkem.

Podívejme se na náměstí. Není mi z toho dobře. Lidé tam křičí za neutralitu, ale zároveň tam mají trička s Putinem a mávají ruskými vlajkami. Pokud se do budoucna situace s cenami energií (s tím v budoucnu může souviset i spousta dalších témat – zaměstnání, bydlení, doprava do práce...) nevyřeší, je zde potenciál pro jakousi novou politickou sílu. Minulé dění nás naučilo, že vše je možné. Že to, co se nám nezdá pravděpodobné dnes, se může stát skutečností. Tito klimatičtí aktivisté tady metají chodníčky nějakému novému populistovi, demagogovi, autokratovi. Bude prozápadní? Ale kde že. To se mi velmi nelíbí. A jak to vůbec bude na tom západě?

Ale k nám. Je zde Babiš. Vážení. Představme si, že v prezidentské volbě nebude zvolen. Následně bez imunity bude pravomocně odsouzen. Jak si potom ANO povede, nebude to jakýsi impuls pro novou politickou sílu? Kdo posbírá ty hlasy? Bojím se. Nechci to. Tyto neuvážené kroky můžou (nejen ve středovýchodní Evropě) podrýt demokracii. Dát prostor novým vůdcům a fanatikům. U nás prostor protizápadním silám. Jak budou vypadat další parlamentní volby. A pak volby ještě v dalším období? No. Co by čekalo asi mě, vzhledem k mé činnosti (viz třeba mé další články). Nejsem nějaká slovanská a česká síla. Jsem doslova v protiproudu. A oni metají chodníčky těmto uřvaným vlaječkářům.

Tak. Nechť žije názorová pluralita. Opět říkám. Okupační stávky - ne mým jménem!

Autor: Adam Filák | úterý 15.11.2022 11:30 | karma článku: 36.65 | přečteno: 1546x

Další články blogera

Adam Filák

Čeští nacionalisté křičí! Opět.

Jedna facebooková stránka propagující historii Ostravy se rozhodla prodávat trika s historickým zpodobněním Ostravy a nápisem „Mährisch Ostrau.“ Hysterické reakce Čechů (?) přišly záhy.

1.2.2023 v 13:16 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 762 | Diskuse

Adam Filák

Prezidentské volby v MS kraji ovlivněny historií?

Člověka tak napadne vzít mapu z Idnesu a zaznačit si do toho historické hranice... A pak že stará historie současnost neovlivňuje.

29.1.2023 v 16:20 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 485 | Diskuse

Adam Filák

Umělou hranici na severu je třeba rozmělnit – nechť žije EU

V českém státě není pro Slezsko místo. Dokonce i budoucí prezident Pavel (teda doufám, že bude prezidentem) mluví jen o Čechách a Moravě a Češích a Moravácích.

19.1.2023 v 14:33 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Adam Filák

Otevřený e-mail generálu Pavlovi

Vážený pane generále a budoucí prezidente, je mi 25 let. Jsem vysokoškolský student. Studuji na Univerzitě Karlově v Praze. Každý víkend však utíkám do Hlučína, do Slezska.

15.1.2023 v 14:28 | Karma článku: 39.33 | Přečteno: 17213 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

František Kašpárek

Občan Pavel

Po vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách se sešlo několik přátel a diskutovali. Shodli se na tom, že vítěz by měl dostat svých sto dní, pak se uvidí. To je tak, když se sejde parta idealistů. Za dva dny bylo všechno jinak.

4.2.2023 v 13:10 | Karma článku: 45.13 | Přečteno: 6059 | Diskuse

Josef Zbořil

Pokrytecká Čechie #2: Dezinformace a anti-EU výroky Petra Pavla o nezávislosti Tchaj-wanu

V souladu s politikou jedné Číny všechny členské státy EU uznávají Čínskou lidovou republiku (ČLR) jako jediný suverénní stát pod názvem "Čína" a nezávislost Tchaj-wanu neuznávají. Petr Pavel dezinformačně komunikuje opačné.

4.2.2023 v 11:26 | Karma článku: 35.71 | Přečteno: 1037 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K povolební aktivitě zvoleného prezidenta

Nebýt toho, že se na internetu množí otázka, jestli Petr Pavel „nepřepálil start“, nikdy by mě nenapadlo, že dělá něco nepatřičného. Tedy ne že bych si teď myslel, že dělá, ale mnozí naznačují, že snad ano.

3.2.2023 v 23:03 | Karma článku: 37.83 | Přečteno: 2901 | Diskuse

Ladislav Vorel

Komu není shůry dáno, za jelito nekoupí

Osobně si nemyslím, že lidé myslí, že Pavel zachrání republiku, že nás vyvede ze všech problémů. Mají pouze radost z toho, co samy dokázali.

3.2.2023 v 22:21 | Karma článku: 22.83 | Přečteno: 617 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Proč Babiš neslavně prohrál?

V současné době vsadit na politické rady prezidenta Zemana, znamená existenční sebevraždu. A to je právě to, čeho se Babiš dopustil. Národ si žádá nabídku budoucí perpektivy dalšího vývoje a nikoli politické harašení...

3.2.2023 v 22:10 | Karma článku: 25.48 | Přečteno: 752 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 22.61 Průměrná čtenost 3342

Zajímám se o historii, historickou architekturu a politické dění. Baví mne cestování, poznávání a prozkoumávání měst. Svou pozornost soustřeďuji rovněž na současné válečné konflikty, zejména na Blízkém východě. Jsem pravicový konzervativec. Taktéž se hrdě hlásím ke Slezsku - historickému území většiny mých předků. Bakalářské vzdělání jsem získal v dvouoboru Politologie a Mezinárodní vztahy na FSS MU v Brně. Nyní studuji magisterský obor Politologie na FSV UK v Praze. Jsem editorem několika facebookových stránek propagující slezskou a hlučínskou identitu. Matka slezsko-německého původu (3/4 předků z Hlučínska, 1/8 ze Sudet a 1/8 z Bohumínska a Těšínska, přičemž "neprajzská větev," avšak rovněž německá, se na Hlučínsko přistěhovala v roce 1926). Otec "Čech" (1/2 předků z Valašska, 1/4 z Francie, 3/16 z Bohumínska a Těšínska a 1/16 z Haliče).

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...